GRANATIN Q10 - Gwarancja młodości i urody

Informacje o produktach, sposobie ich stosowania. Znajdziecie tutaj również najświeższe informacje dotyczące nowości produktowych w firmie Vision.

Moderatorzy: Moderator, ModeratorPawel

Regulamin forum
Na tym forum nie wolno umieszczać treści nie związanych z tym forum. Treści pornograficzne oraz niecenzuralne będą zgłaszane najbliższej jednostce prokuratury.

Na forum obowiązuje zakaz umieszczania linków do stron internetowych oraz numerów telefonów. Użytkownicy mogą kontaktować się ze sobą wyłącznie emailowo.

GRANATIN Q10 - Gwarancja młodości i urody

Postprzez Moderator » Wtorek, 10 Maj 2011, 21:18

Image

GWARANCJA MŁODOŚCI I URODY

- WSPOMAGA regenerację komórek,
- UNIESZKODLIWIA działanie wolnych rodników,
- SPOWALNIA procesy starzenia się,
- KONTROLUJE podwyższone ciśnienie tętnicze.

Jak długo można zachować młodość?

Pojawienie się kolejnej nowej zmarszczki, pierwsze siwe włosy, zmęczony wzrok… Któż z nas, patrząc w lustro, nie marzył o tym, by na zawsze zachować młodość? Nawet w baśniach i legendach, podaniach i opowieściach z pradawnych czasów pojawiają się wzmianki o cudownych źródłach życiodajnej wody, odmładzających jabłkach, czarodziejskich kwiatach i ziołach, magicznych eliksirach i innych cudownych środkach, które pozwalały zachować młodzieńczą świeżość, blask oczu, jędrność mięśni i gładkość skóry. Niejeden wróżbiarz czy znachor z baśni ludowych, średniowieczny alchemik czy współczesny uczony próbował odkryć tajemnicę wiecznej młodości. Wszystkie ich wysiłki i starania były jednak skazane na sromotną porażkę.

Zwłaszcza w ostatnim dziesięcioleciu problem przedłużenia młodości stał się wyjątkowo aktualny. O ile w XIX w. 55-letnią damę określano mianem „staruszka”, a w XX w. – „kobietą w starszym wieku”, o tyle teraz nie mówi się inaczej niż „pani w średnim wieku”. Natomiast początek okresu przekwitania, tzw. wiek balzakowski, płynnie przesunął się z 25-30 na 40-45 lat. Nawet powiedzonko, że „życie zaczyna się po czterdziestce” nie brzmi już dzisiaj tak rewolucyjnie, jak jeszcze trzydzieści lat temu.

Jesteśmy dzisiaj gotowi na wiele wyrzeczeń, byle tylko wygląd zewnętrzny nie odpowiadał naszemu wiekowi w dowodzie osobistym. Drogie kosmetyki z serii anti-age, diety, fitness, solarium, zabiegi odmładzające czy chirurgia plastyczna – wszystkie te środki, które są dostępne przy odpowiednio zasobnym portfelu, potrafią „odmłodzić” nas nawet o kilkadziesiąt lat. Niestety, działają tylko zewnętrznie. Młodzieńczo gładka skóra i młodzieżowa fryzura bez śladu siwizny nie usuną oznak zmęczenia i nie przywrócą energii, ponieważ wewnętrzny stan naszego organizmu często pozostawia wiele do życzenia. Przyczyną zaburzeń czy przedwczesnego starzenia się poszczególnych organów stają się typowe czynniki, takie jak stres, nieprawidłowe i nieregularne odżywianie się, zbyt restrykcyjne diety, brak aktywności fizycznej czy niedobór antyutleniaczy, niezbędnych w walce z procesami starzenia się organizmu.

Image

Narządy i układy w naszym organizmie „zużywają się”, ponieważ ich stan nie zawsze odpowiada naszemu wiekowi. Obecnie bardzo popularne jest określenie „biologiczny wiek człowieka”, które oznacza rzeczywisty stan „zużycia” poszczególnych narządów organizmu. Zgodnie z tą metodologią biologiczny wiek trzydziestolatka może wynosić nawet 40 czy 50 lat, a stan jego serca może odpowiadać 60 latom. Dane statystyczne mówią o tym, że w ostatnich latach układ sercowo-naczyniowy zużywa się znacznie szybciej: liczba osób cierpiących na choroby serca wciąż wzrasta, a wiek chorych systematycznie się obniża. Zawał serca mięśniowego może dotknąć już nawet osobę 25-letnią, a choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną śmierci na świecie. Co więcej, po przekroczeniu 30 roku życia coraz więcej osób skarży się na zmęczenie, spadek kondycji, pogorszenie koncentracji i zdolności do pracy, czyli oznaki zbliżającej się starości.

Image

Dlaczego nasz organizm potrzebuje koenzymu Q10?

Niezwykle ważną rolę w procesie starzenia się organizmu odgrywa tzw. koenzym Q10 czyli ubichinon (w tłumaczeniu „wszechobecny”), a zwłaszcza obniżenie jego zawartości. Fenomen koenzymu Q10 odkryto stosunkowo niedawno, zaledwie pół wieku temu. Naukowcy poważnie zainteresowali się niezwykłą substancją, która zawiera się niemalże we wszystkich komórkach. Zbadano, że koenzym Q10 posiada ważne znaczenie w procesie zachowania równowagi energetycznej w komórkach całego organizmu.

Po raz pierwszy koenzym Q10 został wykorzystany w leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego w 1965 roku, natomiast po upływie niespełna dziesięciu lat rozprawa naukowa poświęcona temu koenzymowi została uhonorowana Nagrodą Nobla z chemii. Powstał również ośrodek naukowy badający ubichinon. W 2005 roku na sympozjum pt. „Profilaktyka przedwczesnych oznak starzenia się: możliwości i perspektywy”, organizowanym przez Towarzystwo Gerontologiczne Rosyjskiej Akademii Nauk, zaprezentowano wyniki badań, które dowodzą skuteczności stosowania koenzymu Q10 w profilaktyce oznak przedwczesnego starzenia się organizmu.

To właśnie koenzym Q10 odpowiada za wytwarzanie molekuł adenozynotrifosforanu (ATP) – najważniejszego nośnika energii w organizmie. Długość życia jednej molekuły wynosi niespełna minutę, dlatego energetycznych zapasów ATP organizm nie posiada. Oznacza to, że należy je nieustannie uzupełniać. Największe stężenie koenzymu Q10 jest w mięśniu sercowym, ponieważ ATP jest niezbędny w procesie kurczliwości serca. Ubichinon reguluje również przemianę materii, zaburzenie której może spowodować cukrzycę lub inne choroby układu endokrynalnego, podwyższenie poziomu cholesterolu oraz kłopoty z nadwagą.

Naukowcy dowiedli, że młody i zdrowy organizm wytwarza do 300 mg koenzymu Q10 na dobę. Jednak po przekroczeniu 30 roku życia jego zawartość w organizmie obniża się z każdym rokiem: w wieku 40 lat zmniejsza się o 30%, natomiast po 60-tce aż o 50%. Pociąga to za sobą obniżenie aktywności, energii i pewności siebie. Ponadto, spadek zawartości ubichinonu w organizmie może być spowodowany również chorobami, takimi jak nadczynność tarczycy, zapalenie wątroby czy astma oskrzelowa. Osoby cierpiące na takie dolegliwości są w szczególny sposób narażone na niedobór koenzymu Q10. Niekorzystny wpływ na poziom tego koenzymu ma również przyjmowanie leków statynowych i silnych preparatów leczniczych regulujących poziom cholesterolu. Są one stosowane w profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego, poprawy jakości snu, zwiększenia zdolności do pracy fizycznej i intelektualnej, jak również normalizacji mechanizmów regulacji wegetatywnej.

Kolejną przyczyną starzenia się organizmu jest działanie wolnych rodników. Są to cząsteczki posiadające tylko jeden elektron. Dążąc do uzupełnienia braku drugiego elektronu, „niesparowane” elektrony zabierają niezbędny elektron zdrowym komórkom, powodując tym samym ich zniszczenie. Najpierw wolne rodniki atakują chore komórki (co jest nawet korzystne dla organizmu), ale następnie obiektem ich ataku stają się zdrowe komórki. Wolne rodniki są źródłem takich chorób, jak nowotwory, miażdżyca i cukrzyca.

Image

Żaden środek nie zapewni nam nieśmiertelności. Są jednak sposoby na spowolnienie nieubłaganego upływu czasu o jakieś dziesięć-dwadzieścia lat.

GRANATIN Q10 – to eliksir może nie wiecznej, ale bardzo długiej młodości, o który toczyli bój średniowieczni alchemicy oraz naukowcy w ubiegłym wieku. Najlepsi światowi eksperci wyprodukowali ten preparat na początku nowego stulecia specjalnie dla Vision. Zestawy witamin na bazie koenzymu Q10 stały się obecnie bardzo popularne i pożądane na rynku. Jednakże tylko wyprodukowany we Francji GRANATIN Q10 łączy w sobie energię koenzymu Q10 i najsilniejsze naturalne antyutleniacze, jakim jest wyciąg z owoców granatu. To właśnie ten składnik jest kluczowym elementem formuły zapewniającej przedłużenie młodości.

W dawnych czasach granat był symbolem nieśmiertelności, płodności i szczęśliwej przyszłości. Owoce granatu są bogatym źródłem witamin A, C, E i B oraz substancji mineralnych, takich jak wapń, krzem, żelazo, potas i jod. Granat jest również bogaty w kwas foliowy, niedobór którego może spowodować powstanie przedwczesnych oznak starzenia się. Zdaniem holenderskich uczonych, granat zapobiega również spadkowi zdolności intelektualnych, który towarzyszy procesowi starzenia się.

Image

Cudowne właściwości granatu (zwanego przez Rzymian „jabłkiem kartagińskim”) były znane od kilku tysięcy lat. Właściwości odmładzające tego owocu biorą się stąd, że granat jest silnym antyutleniaczem, znacznie skuteczniejszym od jagód, winogron i zielonej herbaty. Dzięki tym właściwościom wyciąg z owoców granatu chroni skórę przed szkodliwym oddziaływaniem czynników zewnętrznych.

Preparaty na bazie naturalnych antyutleniaczy, w tym owoców granatu, wyróżniają się skutecznością i naturalnym pochodzeniem. Jest to niezwykle ważne, ponieważ, jak pokazują wyniki badań, chemiczne antyutleniacze powodują negatywne konsekwencje dla naszego organizmu. Synergia koenzymu Q10 i proszku z owoców granatu zapewnia skuteczną ochronę organizmu. Połączenie tych składników daje efekt odmładzający i wspomaga regenerację komórek. BAD GRANATIN Q10 spowalnia proces starzenia się.

Oprócz ubichinonu i proszku z owoców granatu unikalna formuła preparatu GRANATIN Q10 zawiera również wyciąg z wytłoków winogron oraz witaminy C i E. Dzięki tym składnikom preparat dostarcza organizmowi niezbędnych witamin. Wyciąg z wytłoków winogron wzmacnia ścianki naczyń i poprawia mikrocyrkulację. Witamina E (alfa-tokoferol) chroni strukturę błon komórkowych oraz lipoproteiny o niskiej gęstości przed utlenieniem, zapobiegając tym samym zwiększeniu zawartości „złego” cholesterolu we krwi. Połączenie witaminy E z witaminą C powoduje wzmocnienie ich działania. Wszystkie składniki zawarte w preparacie cechują się naturalnym pochodzeniem i najwyższą jakością surowca. Do obróbki surowca roślinnego wykorzystuje się nowatorską metodę kriorozdrabniania, tj. rozdrabniania surowca w niskiej temperaturze neutralnego ciekłego azotu. Kriorozdrabnianie pozwala zachować wszystkie cenne właściwości i witaminy zawarte w surowcu roślinnym.

OWOC - CUD
Wskaźnik ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity) owoców granatu wynosi 3,307 jednostek, dla porównania:
jagód – 2,400, а malin – 1,220.
ORAC – to wskaźnik mocy, z jaką antyutleniacz walczy z wolnymi rodnikami. Jest to wskaźnik antyutleniających właściwości produktów spożywczych. Żywność z wysokim wskaźnikiem ORAC jest niezbędna do zwalczania skutków działania wolnych rodników. System pomiaru ORAC został opracowany przez uczonych z Narodowego Instytutu Starzenia (National Institute of Aging) w Stanach Zjednoczonych w 1992 roku i zaakceptowany przez społeczność naukowców na świecie jako miarodajne i skuteczne narzędzie pomiaru wartości zdrowotnych owoców, warzyw i innych produktów antyutleniających oraz suplementów diety.

Image

Image
Moderator
 
Posty: 175
Rejestracja: Sobota, 24 Maj 2008, 20:04

Wróć do Informacje o firmie i produktach

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości


cron